יום שני, 6 ביולי 2009

נגישות לעיוורים גם בתוכניות ריאליטי

בתוכנית הטלוויזיה Extreme Makeover- Home Edition, סדרה של הABC, לוקחת על עצמה חבורה של מעצבים איכותיים וחברת קבלנות לשפץ את ביתם של אנשים שנבחרו בקפידה. המשפחות נבחרות תחת הסיסמא של "Good things happen to good people", במובן של אנשים שפועלים לטובת החברה ואחרים אך אין להם את האפשרות לשפץ את ביתם.

יצא לי לראות פרק אחד ומאד התרגשתי ממה שראיתי. המעצבים הגיעו לביתו של ג'יימי, שהתעוור לאחרונה והפך אדם מדוכא. בנו בן ה16 חולם לבנות לו עיניים ביוניות שיאפשרו לו לחזור ולראות. בני המשפחה כולם עושים למען אחרים, אבל לא זה העיקר שעליו רציתי להתמקד.

המעצבים התאימו את העיצוב החדש לצרכיהם של דיירי הבית, והנגישו את הבית במיוחד לג'יימי. הכניסה לבית הורחבה ושביל הכניסה נבנה מבטון, בצידי דלת הכניסה הוצבו מזרקות מים קטנות ומעל לדלת נתלה פעמון רוח. כל אלה הורכבו במיוחד כדי לאפשר זיהוי מהיר של דלת הבית על-ידי שמיעה.
בתוך הבית הורחבו חללי המגורים והוצאו קירות ועמודים לא הכרחיים. כל קיר בבית צופה בטקסטורה אחרת הניתנת למישוש. שביל של שטיח עובר בכל חלקי הבית, כך שניתן ללכת עליו ללא חשש של התקלות בחפצים.
מערכת ממוחשבת חכמה לשליטה קולית בכל הבית: בהפעלת מכשירים חשמליים, אזעקה, אורות, גלישה באינטרנט ועוד ועוד. כל זאת כדי להחזיר לג'יימי את העצמאות שלו ולהקטין את התלות שלו באחרים.
החצר עצמה גודרה היטב ומולאה בצעצועים ומשחקים (במיוחד במסלול מיני גולף, המשחק האהוב על אחד מילדי המשפחה).

מעבר לנגישות שהדהימה אותי ברמת הירידה לפרטים, הושקעה מחשבה רבה גם בעיצוב חדרי הילדים. כל ילד קיבל את חדר חלומותיו. הילד שאוהב בעלי חיים קיבל חדר שהוא כמעט גן חיות (מדגמים ולא אמיתי...). הילדה שאוהבת פאזלים קיבלה חדר ורוד שכולו מלא במשחקי פאזל (כרית עם שמה מחולקת לחתיכות פאזל). הבן שרוצה לבנות לאביו את העיניים הביוניות, קיבל חדר עם רובוטים מיוחדים. נוסף על כל אלה התוכנית העניקה למדען המתחיל מלגת לימודים מלאים מטעם אוניברסיטת דרום קליפורניה בארה"ב ללימודי הנדסה. זאת כדי להגשים את החלום הזה שלו.

בקיצור, הוקסמתי. מהמסר, מהביצוע.

Bookmark and Share

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה